RUŻOMBERK

(494 M.N.PM)

Rużomberk (494 m n.p.m.) – słowacka osada, która dała początek miastu jest wzmiankowana już w 1233 r. Nową osadę w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się historyczny rynek z ratuszem założyli osadnicy niemieccy, nadając jej nazwę Rosenberg. W 1318 r. osada, która z czasem wchłonęła osadę słowacką, uzyskała prawa miejskie. W Rużomberku warto odwiedzić Muzeum Liptowa oraz jedyne w środkowej Europie Muzeum Skautingu. Na ul. Makovickiego znajduje się galeria prezentująca twórczość znanego w świecie malarza Ľudovita Fulli. Interesujący jest również plac Andrzeja Hlinki, wybitnego słowackiego działacza narodowego. Do najcenniejszych zabytków w obrębie placu należy wzniesiony w 1585 r. późnogotycki kościół św. Andrzeja, pod którego południową nawą znajduje się mauzoleum A. Hlinki, obok niego pochodzący z końca XIX w. ratusz, stojąca przed ratuszem figura Matki Boskiej z 1858 r., barokowy klasztor i gimnazjum pijarów. Z placu, do tzw. miasta dolnego prowadzą ciekawe Ciemne Schody. Do interesujących obiektów w mieście należy również tzw. Wielkie i Rużowe schody, gotycki zamek świętej Zofii z XIV wieku, przebudowywany w XVI i w XVIII wieku. Od lipca 2000 r. działa w Rużomberku Uniwersytet Katolicki.

3,5 - km piękna Dolina Czutkowska (Čutkovska dolina), latem możliwość kąpieli w małym jeziorze.

14 km – Liptowska Mara, zwana morzem słowackim, sztuczne jezioro powstałe w związku z budową zapory i elektrowni. Wycieczki statkiem spacerowym.

8 km - czynny przez cały rok Thermal Park w Beszeniowej, z licznymi basenami krytymi i otwartymi z wodą termalną,

15 km – uzdrowisko Luczki (Lúčky), źródła siarkowo-węglanowej wody mineralnej o temp. 32 C, pomniki przyrody: Luczański Wodospad i Luczańskie trawertyny.

Po drodze można odwiedzić romantyczne ruiny wzmiankowanego już w 1315 r. zamku w Likawce.

25 km - czynny przez cały rok Aquapark Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu.